Harcerski Ośrodek Wodny Harcerski Ośrodek Wodny

baner lewy opp

Informator 2024

baner lewy treminy egzaminow

baner lewy egzamin

Jak do nas trafić

Harcerski Ośrodek Wodny Śląskiej Chorągwi ZHP w Poraju - zlokalizowany jest w pasie Jury Krakowsko-Częstochowskiej nad sztucznym zbiornikiem wodnym na Warcie. HOW Poraj jest stacjonarnym ośrodkiem całorocznym, położonym przy szlaku kolejowym Katowice-Częstochowa. Dojazd pociągiem z Częstochowy trwa około 15 minut. Odległość od stacji kolejowej Poraj do ośrodka wynosi 2,5 km, a dojście pieszo trwa około 30 minut.

Znaki lądowe.

Przy podchodzeniu od stacji kolejowej w Poraju dobrym znakiem lądowym jest czerwony szlak turystyczny prowadzący przez miasto i pas lasu aż do korony zapory zbiornika Poraja. Następnymi znakami lądowymi są: przepust wody, ośrodek Huty Częstochowa oraz wysoki maszt na placu apelowym HOW Poraj. Przy podchodzeniu samochodowym dobrym znakiem lądowym jest bar "Rumcajs", 300 m na NW od HOW Poraj.

Światła nawigacyjne.

Światła nawigacyjne HOW PORAJ znajdują się na placu apelowym, 10 m od pomostu HOW Poraj. Maszt ok. 20 m, stalowy z reją i gaflem. Dwa białe światła umieszczone poziomo, świecące dookoła widnokręgu w porze nocnej w okresie letnim. Światła portowe na pomoście na latarniach - patrz Sp. Św. Światło ostrzegawcze wystawiane okazjonalnie - czerwone, świecące wewnątrz budynku - sektory świecenia - patrz Sp. Św. Latarnia Poraj 1 (Iso. 5s 2m 1M), umieszczona jest na wyspie 15m na południe od slipu. Podstawę latarni stanowi czworokąt o wyskokosci 20 cm, na nim umieszczona jest sześciokątna wieża (wysokość 2,5m) biała z szerokim poziomym czerwonym pasem, zwieńczona czerwoną galeryjką w której umieszczona jest laterna z urządzeniem optycznym. Uwaga: latarnia Poraj 1 świeci sezonowo od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

 

Przeszkody nawigacyjne.

Mielizna 5 m na N od północnego krańca pomostu. Slip 15 m na S od południowego krańca pomostu. Rozległa mielizna 100 m na S od portu HOW Poraj. W pewnych okresach czasu - manewrujące z mniejszą lub większą fantazją jednostki kursantów.

Instrukcja nawigacyjna przy podchodzeniu z wody.

Gdy maszt HOW PORAJ znajdzie się w namiarze rzeczywistym 315o należy sterować na oś toru podejściowego HOW PORAJ. Tor wyznaczony jest dwoma parami nieświecących pław "H-1" i "H-2" oraz "H-3" i "H-4". U w a g a: Pławy w okresie zimowym zdejmowane bez zastępstwa. W osi toru należy trzymać się kursu wyznaczonego przez nabieżnik utworzony przez dolną stawę z trójkątnym znakiem szczytowym obok slipu oraz górną stawę z trójkątnym znakiem szczytowym na dachu hangaru. W nocy kierować się na światło latarni Poraj 1 (Iso. 5s 2m 1M). Wchodzić do portu należy z umiarkowaną prędkością, wyrazów obelżywych nie używając, zachowując sterowność jednostki, nienaganną prezencję i należycie pozdrawiając kapitana portu.

Pilotaż. Obowiązkowy dla wszystkich jednostek powyżej 100.000 BRT. Punkt komentowania manewrów wchodzących jednostek, znajduje się 10 m na SE od wschodniego końca pomostu. Pilota można wzywać na torze podejściowym albo gdzie indziej.